Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek

Zwalczanie chwastów na plantacjach truskawek

Autor: Piotr Zieliński

Wczesna wiosna spowodowała iż chwasty na plantacjach truskawek intensywnie rosną. Kończy się zatem możliwość skutecznego zwalczania chwastów dwuliściennych przy użyciu herbicydów doglebowych.

Najlepszym okresem do zwalczania chwastów dwuliściennych na plantacjach truskawek wynikających z technologii uprawy, biologii chwastów jest jesień. Warunkiem skuteczności zastosowanych herbicydów jest wilgotność gleby. Mniejsze jest również ryzyko uszkodzenia roślin uprawnych.

Herbicydy służące do zwalczania chwastów dwuliściennych dostępne w aktualnych programach ochrony najskuteczniej działają na chwasty w fazie kiełkowania lub siewek. Późniejsze stadia rozwojowe są trudniejsze w zwalczaniu ,niekiedy niemożliwe.

Obecnie jest jeszcze uzasadnione zastosowanie środków doglebowych które zawierają jako substancję czynną pendimentalina, lenacyl, metamitron, napropamid. W celu zwiększenia spektrum zwalczanych chwastów można mieszać preparaty zawierające lenacyl i metamitron. Należy to jednak robić zgodnie z zaleceniami producenta. Jedną substancją służącą do zwalczania chwastów dwuliściennych stosowaną nalistnie jest chlopyralid. Jednak spektrum zwalczanych chwastów jest niewielkie i ogranicza się do chwastów z rodziny rumianowatych, ostrożenia polnego, mleczu polnego, rdestów. Trzeba również pamiętać iż środki zawierające chlopyralid działają układowo i wymagają wyższych temperatur (powyżej 12oC).

Łatwiejsze jest zwalczanie chwastów jednoliściennych. Środki zawierające substancje z grupy graminicydów działają nalistnie i są skuteczne nawet kiedy chwasty mają kilka liści właściwych. Mniejsze jest również zagrożenie uszkodzenia rośliny uprawnej.

Trzeba pamiętać iż wszystkie środki należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Środki doglebowe stosować jak najwcześniej wiosną, środki nalistne kiedy temperatura powietrza przekroczy 12 stopni Celsjusza, jednak nie późnej niż do kwitnienia lub po zbiorach owoców. W uprawach deserowych trzeba zwrócić uwagę czy odmiana nie jest wymieniona w etykiecie jako wrażliwa na określoną substancję czynną.

Źródło: www.farmer.pl z dnia 28.03.2014 roku