Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Susza mocno uderzyła w rynek owoców i warzyw

Susza mocno uderzyła w rynek owoców i warzyw

W tym roku aura nie rozpieszcza plantatorów owoców i warzyw. Przez suszę cierpią również przetwórcy tych surowców, którzy obawiają się trudniejszego dostępu do nich, nie mówiąc już o cenach, które w związku z tym zapewne będą rosnąć. Dużym problemem może być także słaba jakość pozyskanych surowców.

Rekordowo wysokie temperatury i brak opadów w lipcu i sierpniu 2015 r. spowodowały niedobory wody w większości województw. Bank BGŻ BNP Paribas szacuje, że istotnie ucierpieć mogą niektóre uprawy warzywne (cebula, kalafior, marchew i ziemniaki), a wśród owoców maliny. W mniejszym stopniu zaś straty dotyczyć będą owoców z drzew (jabłka)  – jednak te dane będą znane dopiero po zbiorach. Dodatkowo, konsekwencją niekorzystnych warunków atmosferycznych jest również zwiększone zagrożenie pożarowe oraz niebezpieczeństwo przesunięcia w czasie jesiennych prac polowych, zwłaszcza na glebach ciężkich i gliniastych.

– Z powodu suszy konkurencja w zakresie pozyskiwania surowca do przetwórstwa na tym rynku może się nieco zwiększyć, co będzie miało przełożenie na ceny. Niemniej, należy pamiętać, ze w przypadku przetwórców warzyw, większość z nich powiązana jest z dostawcami umowami kontraktacyjnymi. W tym wypadku bezpieczeństwo i stabilność dostaw są znacznie większe niż w przypadku owoców – mówi Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ BNP Paribas.

Stanisław Sulima, prezes Eskimos S.A, przyznaje, że od początku tego sezonu spółka ma do czynienia z trudnymi warunkami pogodowymi. – Problem braku wilgoci w glebie zaczął się od bardzo małych opadów śniegu w zimie, opóźnionej i suchej wiośnie. Mimo negatywnej aury, przyroda i producenci rolni poradzili sobie, a nasze  plany produkcyjne na ten okres zostały zrealizowane w zadawalającym stopniu. Jednak z niepokojem patrzymy w przyszłość, spodziewamy się trudności w pozyskaniu ilości i dobrej jakości surowców, szczególnie malin, a z warzyw kalafiorów, brokułów i porów – mówi Stanisław Sulima, prezes Eskimos S.A.

Według danych MRiRW łączne zbiory warzyw gruntowych w 2015 r. szacuje się na poziomie o blisko 5 proc. niższym od ubiegłorocznego, tj. na ok. 4,4 mln ton. Największy spadek produkcji przewiduje się dla warzyw kapustnych oraz korzeniowych, najmniejszy natomiast dla warzyw ciepłolubnych. Nieco lepiej jest na rynku owoców. GUS przewiduje wzrost produkcji w porównaniu do roku ubiegłego wszystkich gatunków owoców z drzew z wyjątkiem śliwek. Zbiory większości gatunków krzewów owocowych szacuje na poziomie niższym od ubiegłorocznego.

Z oceną wpływu suszy na wielkość produkcji upraw należy poczekać do końca września br., kiedy zbiory większości gatunków będą już przeprowadzone  informują eksperci MRiRW.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 14.09.2015 roku