Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Silny spadek zbiorów owoców

Silny spadek zbiorów owoców

Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, Bank BGŻ BNP Paribas

Według wstępnych szacunków głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych GUS w 2017 r., tegoroczne zbiory większości owoców będą mniejsze w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Zbiory owoców z drzew eksperci GUS oceniają obecnie na 2,4 – 2,8 mln t, czyli o 30-40% mniej niż wyprodukowano w roku poprzednim. Z kolei zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się, że będą o około 15% mniejsze r/r.

W dużej mierze spadek poziomu produkcji wynika z utrzymujących się niskich temperatur w okresie kwitnienia, a także uszkodzeń wywołanych wiosennymi przymrozkami.

Zbiory jabłek prawdopodobnie będą o 30-35% mniejsze w porównaniu z 2016 r. i szacowane są na 2,3-2-6 mln t. Według GUS, największe straty na plantacjach jabłoni zaobserwowano w przypadku odmiany Idared, a w mniejszym stopniu dla odmian: Champion, Gala i Gloster. Należy jednak podkreślić, że sytuacja w Polsce jest bardzo zróżnicowana. W wielu sadach jakość jabłek jest słaba, do czego przyczyniły się również występujące lokalnie gradobicia. W związku z tym, można oczekiwać, że w bieżącym sezonie mniejszy odsetek jabłek będzie kwalifikował się jako deserowe.

W wyniku wiosennych przymrozków oczekuje się również mniejszych zbiorów wiśni, które szacowane są na 70 tys. t (-64%), czereśni – 20 tys. t (-63%), gruszek – 60 tys. t (-25-30%) i śliwek – 60 tys. t (-40%).

Tegoroczne zbiory truskawek oceniane są na 177 tys. t, czyli o 10% mniej w relacji rocznej. Produkcja malin szacowana jest na 100-110 tys. t (-15-20%), w zależności od tego, jak przebiegać będzie zbiór malin jesiennych. Mniejsze, o 22%, będą również zbiory porzeczki ogółem i oceniane są na 130 tys. t, w tym porzeczki czarnej – 100 tys. t. Dobrze zapowiadają się natomiast zbiory borówki amerykańskiej.

Źródło: AGROtydzień z dnia 31.07.2017 roku