Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polska to szósty producent żywności w Europie

Polska to szósty producent żywności w Europie

ARR

10 lat członkostwa w Unii Europejskiej to dobry okres dla sektora rolno-spożywczego. Dzięki unijnym środkom polskie firmy stały się konkurencyjne na rynkach międzynarodowych, a zakłady przetwórcze należą dziś do jednych z najnowocześniejszych w Europie – o czym debatowano podczas Polskiego Kongresu Rolnictwa w Gniewinie pod patronatem prezesa Agencji Rynku Rolnego.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa Tadeusz Nalewajk przypomniał, że w tym roku mija 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. – Należy podkreślić, że dzięki środkom z UE sektor rolno-spożywczy stał się bardzo konkurencyjny na rynku europejskim i światowym, a nasze zakłady przetwórcze należą dziś do najnowocześniejszych. To dzięki temu jesteśmy dziś 6. producentem żywności w Europie – dodał.

Minister wspomniał także o problemach, jakie dziś spotykają polskich przedsiębiorców, szczególnie w kontekście sytuacji na Ukrainie i kontaktów handlowych z Rosją. Dodał, że co trzecie jabłko spożywane w Federacji pochodzi z Polski. W przypadku zatrzymania eksportu tych owoców sadownicy znajdą się w trudnej sytuacji. Tadeusz Nalewajk podkreślił, jak ważna jest promocja marek polskiej żywności. Działaniami propagującymi polską żywność w kraju i na świecie zajmuje się Agencja Rynku Rolnego.

Prezes ARR Radosław Szatkowski podkreślił, że nasz kraj, jak również województwo pomorskie może poszczycić się wieloma przykładami wzorowych przedsiębiorców produkujących żywność najwyższej jakości. – Od akcesji Polski do Unii Europejskiej wypłaciliśmy swoim beneficjentom 11,5 mld złotych, zaś od czasu powstania 9. Funduszy Promocji Żywności organizacje branżowe otrzymały od ARR 244 miliony złotych. Od 2004 r. Polska przeprowadziła 23 kampanie informacyjno-promocyjne za ponad 70 milionów euro, które wypłaciła nam Komisja Europejska. Tylko w 2013 roku zrealizowaliśmy 11 kampanii w różnych sektorach branży rolno-spożywczej – podkreślił prezes Szatkowski.
Stanisław Kalemba, poseł na Sejm i były minister rolnictwa przypomniał, że w ubiegłym roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła rekordowe 19,9 mld euro. Podkreślił także, że rozwój rolnictwa na takim poziomie nie byłby możliwy, gdyby nie nasze członkostwo w UE.

Na kolejną perspektywę budżetową w latach 2014-2020 Polsce udało się wynegocjować większy budżet na Wspólną Politykę Rolną, co pozwoli na dalszy rozwój i modernizację. Przykładem doskonałych wyników eksportowych polskiej żywności jest branża słodyczy. Sławomir Pawłowski, członek zarządu POLBISCO, podkreślił, że słodycze z kraju nad Wisłą są spożywane dziś na całym świecie. Również dzięki działaniom Agencji Rynku Rolnego, która w ramach Branżowego Programu Promocji wspiera polskich przedsiębiorców i ułatwia promocję i nawiązywanie kontaktów handlowych z partnerami zagranicznymi. Jednak są też pewne zagrożenia, które eksport mogą hamować, a należą do nich: niestabilna sytuacja na rynku surowca, duża zmienność przepisów u importerów oraz niestabilna sytuacja ekonomiczno-polityczna.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 06.05.2014 roku.