Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polska będzie mogła wprowadzić zerową stawkę VAT na żywność. Jest wstępna zgoda UE

Polska będzie mogła wprowadzić zerową stawkę VAT na żywność. Jest wstępna zgoda UE

Podczas spotkania ministrów krajów unijnych w Brukseli uzgodniono wstępne porozumienie w sprawie modyfikacji przepisów dotyczących podatku VAT. Wniosek Polski o czasowe stosowanie zerowej stawki na niektóre produkty spożywcze zyskał akceptację ministrów.

Reforma prawodawstwa podatkowego ma umożliwić czasowe stosowanie niższych niż 5 proc. stawek VAT na żywność oraz zerowej stawki VAT na siedem grup towarowych – m.in. żywność i leki oraz urządzenia medyczne.

– Od samego początku Polska zdecydowanie popierała szybkie przyjęcie reformy systemu VAT w Unii, by zapewnić państwom członkowskim większą elastyczność i równy dostęp do obniżonych stawek VAT – komentuje w mediach społecznościowych Stałe Przedstawicielstwo Polski przy Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w sprawie wniosku Polski od początku panowało zamieszanie. Podczas ogłoszenia założeń tzw. tarczy antyinflacyjnej Morawiecki twierdził, że KE nie zgadza się na wprowadzenie 0 proc. VAT na artykuły spożywcze. Według premiera, to dlatego rząd nie obniży VAT na żywność. W rzeczywistości okazało się, że wniosku Polski w tej sprawie… nie było.

Resort finansów wskazywał natomiast, że 18 listopada 2021 r. podczas posiedzenia unijnej grupy roboczej rozmawiano na temat reformy stawek VAT.

– Polska kolejny raz wnioskowała o szersze stosowanie stawek obniżonych. Służby Komisji potwierdziły celowość przyjęcia zmian w dyrektywie, jako niezbędnych do tego, aby państwa mogły szerzej stosować preferencje stawkowe VAT niż obecnie – zapewniał MF.

Ministerstwo dodało, że “będący przedmiotem prac grupy projekt dyrektywy VAT w zakresie stawek zakłada prawo do szerszego niż obecnie stosowania stawek obniżonych, w tym stawki 0 proc. Dotyczy to także żywności. W opinii Komisji dokonanie takiego kroku będzie możliwe dopiero po zakończeniu prac nad projektem dyrektywy VAT”.

www.wiadomoscihandlowe.pl