Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Osłabienie cen jabłek na rynkach krajowych

Osłabienie cen jabłek na rynkach krajowych

Bank Gospodarki Żywnościowej

Zgodnie z danymi monitoringu cen Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ceny skupu jabłek w kraju w minionym tygodniu (10-11.03) obniżyły się w stosunku do tygodnia poprzedniego aż o 7 proc. do poziomu wynoszącego średnio 1,29 zł/kg netto. Ceny te co prawda wciąż pozostawały wyższe w relacji do roku poprzedniego, niemniej skala wzrostu r/r uległa znacznemu zmniejszeniu w porównaniu do tej jaką można było obserwować w lutym – podali analitycy Banku BGŻ.

Na spadek cen wpływ miał między innymi słaby popyt na jabłka w kraju. Co prawda niższe zapotrzebowanie na te owoce utrzymuje się od początku sezonu, niemniej na pogorszenie uwarunkowań popytowych w pierwszej połowie marca wpływ miała sytuacja za wschodnią granicą Polski. Znaczne osłabienie się hrywny oraz rubla w stosunku do dolara i euro spowodowało, że ceny owoców importowanych z naszego kraju do Ukrainy i Rosji na tamtejszych rynkach wzrosły. Zainteresowanie jabłkami z Polski zmniejszyło się, co widać było szczególnie na rynkach w południowo-wschodniej Polsce.

Na rynku hurtowym Agrohurt w Rzeszowie, który koncentruje w dużej mierze odbiorów z Ukrainy na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni skala spadków cen niektórych odmian jabłek sięgała nawet kilkunastu proc. Notowania cenowe tamtejszej giełdy wskazują, że kilogram jabłek odmiany Idared średnio w pierwszych dwóch tygodniach marca br. kosztował średnio 1,20-1,33 zł/kg wobec 1,33-1,40 zł/kg w ostatnim tygodniu lutego. Jabłka odmiany Gloster oferowano w cenach 1,33-1,60 zł/kg w porównaniu do 1,53-1,60 zł/kg dwa tygodnie wcześniej. Na rynku hurtowym w Sandomierzu, w przypadku którego pojawiały się informacje o zmniejszeniu liczby odbiorów ze wschodu (portal fresh-market.pl), cena jabłek odmiany Szampion w okresie pierwszej połowy marca obniżyła się średnio o 11 proc., czyli w podobnej relacji jak jabłek odmiany Gloster. Na pozostałych rynkach hurtowych w kraju ceny charakteryzowały się większa stabilnością (Bronisze, Poznań).

Oczekuje się, że w kolejnych tygodniach rynek jabłek w kraju pozostanie pod wpływem negatywnych uwarunkowań popytowych na wschodzie. Oczekiwane dalsze osłabianie się waluty ukraińskiej oraz rosyjskiej może być czynnikiem który wpływać będzie negatywnie na ceny jabłek. Poza jabłkami, produktami sektora owoców i warzyw, w przypadku których eksport stanowi relatywnie wysoki udział w zagospodarowaniu krajowej produkcji i które jednocześnie w znacznym stopniu kierowane są na rynek Rosji i Ukrainy, są pomidory, pieczarki, kapusta czy też mrożone warzywa. W 2013 roku udział tych dwóch krajów w eksporcie wymienionych kategorii z Polski wyniósł odpowiednio 57, 51, 18 i 22 proc. (dane Eurostatu).

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 18.03.2014 roku