Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > KE zapowiada nowe wsparcie dla rolników

KE zapowiada nowe wsparcie dla rolników

PAP

Komisja Europejska zapowiedziała w poniedziałek nowe działania, aby wesprzeć rolników z dotkniętych kryzysem sektorów mlecznego, mięsa wieprzowego oraz owocowo-warzywnego. Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uważa, że kierunek, w jakim podąża KE, jest dobry. 
 

Trudności w sektorach wieprzowiny, mlecznym i owocowo-warzywnym były jednym z tematów poniedziałkowego spotkania unijnych ministrów odpowiedzialnych za rolnictwo. KE, która we wrześniu przedstawiła pakiet pomocowy o wartości 500 mln euro, początkowo nie chciała wychodzić z nowymi propozycjami, jednak pod presją państw członkowskich zmieniła podejście.
 
Sprawująca przewodnictwo w Radzie UE Holandia zebrała od krajów unijnych propozycje ponad 100 inicjatyw, które mają pomóc rolnikom. Chodzi m.in. o wsparcie dla producentów, którzy dobrowolnie ograniczą produkcję mleka, przedłużenie dopłat do przechowywania mięsa czy mleka w proszku, a także elastyczność w sprawie egzekwowania kar nakładanych na rolników.
 
Unijny komisarz ds. rolnictwa Phil Hogan zgodził się na wprowadzenie w życie niektórych pomysłów, jakie do Brukseli nadesłały europejskie stolice. Jak wynika z komunikatu KE, Komisja zamierza np. czasowo akceptować wspieranie przez państwa członkowskie indywidualnych gospodarstw kwotą do 15 tys. euro rocznie.
 
KE rozważa też przedłużenie działań dotyczących sektora owocowo-warzywnego, które wygasają z końcem czerwca. Chodzi o rekompensaty za wycofywanie tych produktów z rynku, co dla naszych producentów, którzy ucierpieli z powodu rosyjskigo embarga, stanowi realną pomoc. Polska jest największym producentem i eksporterem jabłek w Europie, a Rosja była kluczowym klientem naszych sadowników.
 
– Jest postęp w tych pracach. KE, prezydencja przyjęły do wiadomości, że konieczne jest podjęcie działań na rynku wieprzowiny, owoców i warzyw – powiedział dziennikarzom w Brukseli szef resortu rolnictwa Krzysztof Jurgiel.
 

Jak podkreślił, Polsce najbardziej zależało na przedłużeniu możliwości wycofywania z rynku owoców i warzyw, a także wparciu finansowym dla sektora mięsa wieprzowego i mlecznego.

Źródło: www.ogrodinfo.pl z dnia 15.03.2016 roku