Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Jak to z porzeczka czarną jest?

Jak to z porzeczka czarną jest?

Owoce Warzywa Kwiaty

Co i rusz rodzą się konflikty między producentami a przetwórcami. Ostatnio nabrzmiał taki w sprawie porzeczki czarnej. “Puls Biznesu” opublikował artykuł z punktem widzenia producentów. My postanowiliśmy wysłuchać także drugiej strony, poznać wyniki badań Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej na temat opłacalności produkcji w ostatnich latach, a na koniec oddać głos Zarządowi Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek.

Andrzej Rowicki, dyr. Zakupu koncentratów w Dinter Polska, przewodniczący Sekcji Koncentratów KUPS

Przebieg wydarzeń, zakończonych załamaniem się rynku porzeczki czarnej w lipcu 2013r., powinien zostać oceniony racjonalnie, na chłodno i z dala od emocji. łatwiej będzie wtedy zidentyfikować przyczyny i podjąć próbę opracowania modelu współpracy między plantatorami a przetwórcami, bez uciekania się jedynie do szukania winnych i w atmosferze :polowania na czarownice”.

Cóż takiego bowiem wydarzyło się w mijającym już sezonie zbiorów porzeczki czarnej? Gdyby nie jego fatalna końcowa faza, można by mówić o względnej stabilizacji rynku. Ceny oscylowały w dość wąskim przedziale 1,40-1,60 zł/kg loco rampa w zakładach produkujących koncentrat, zamrażalnie płaciły 1,60-1,80 zł/kg. W gospodarce rynkowej ceny odzwierciedlają relacje popytu i podaży.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym pliku.

 

Źródło: Owoce Warzywa Kwiaty z dn. 01.09.2013r.