Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Import mrożonych malin do Polski z Chile przekroczył 2 mln USD

Import mrożonych malin do Polski z Chile przekroczył 2 mln USD

pr, www.portalspozywczy.pl

W zeszłym roku do Polski trafiły produkty, których wartość wyniosła 198 mln dolarów, a według danych Urzędu Celnego aż 317 polskich firm importowało produkty z Chile. Produkty, którymi na co dzień się delektują Polacy, m.in. ryby i wina, bakalie, awokado, winogrona, jabłka, czy borówki amerykańskie, pochodzą z Chile.

Obecnie Chile plasuje się na 17. miejscu na świecie pod względem eksportu produktów spożywczych, z perspektywą wejścia do czołowej dziesiątki w ciągu najbliższych lat. Sprzedaż zagraniczna żywności wyprodukowanej w Chile wyniosła w 2012 roku 13,7 mld dolarów, co stanowiło blisko 1/5 eksportu kraju, a największymi rynkami zbytu są: Stany Zjednoczone (22,7%), Japonia (12,8%) i dalej: Chiny, Brazylia, Wielka Brytania, Niderlandy, Meksyk, Rosja, Korea Południowa i Kolumbia. Wartość eksportu do Polski (198 mln dolarów) stanowiło blisko 1,5%.

Jakość żywności wytwarzanej w Chile została doceniona przez Economist Intelligence Unit w rankingu Global Food Security Index 2013, plasując kraj na pozycji 26. wśród 107 gospodarek świata, z pozycją lidera w Ameryce Łacińskiej.

Bogactwa naturalne Chile eksportowane są także do Polski. Zwłaszcza producenci żywności zwiększają swoją obecność w naszym kraju. Jak mówi Felipe Gajardo Borquez, Dyrektor Biura Handlowego ProChile w Polsce, organizacji odpowiedzialnej za promocję eksportu towarów i usług Chile – Producenci owoców podczas europejskiej zimy, gdy w Chile przypada pełnia sezonu zbiorów, wysyłają do Polski między innymi: winogrona, jabłka, borówki amerykańskie czy cytrusy. Polska jest europejskim liderem pod względem spożycia suszonych śliwek, dlatego dla Chile jest to bardzo obiecujący rynek, na który sprzedajemy coraz więcej, na dzień dzisiejszy 65% polskiego importu pochodzi z Chile. 

Chile swoją przewagę konkurencyjną czerpie ze sprzyjającego klimatu, nowoczesnych metod produkcji oraz zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych dostarczanych przez rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo. Aktualnie eksportuje ponad 300 produktów gotowych lub przeznaczonych do dalszego przetworzenia.

Chile jest liderem eksportu suszonych jabłek, drugim największym eksporterem suchych śliwek i orzechów włoskich, trzecim – rodzynek i czwartym – migdałów. Smakosze na całym świecie chętnie sięgają także po chilijskie bakalie, suszone pomidory, grzyby, brokuły, pory czy paprykę. Chile zajmuje 3. pozycję na świecie pod względem eksportu mrożonych owoców. Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się mrożone maliny, których import do Polski przekroczył w zeszłym roku wartość 2 mln dolarów. Z kolei eksport jagód i borówek plasuje Chile na drugim miejscu na świecie.

 

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 20.09.2013 roku