Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > GUS: Stan upraw owocowych i warzywnych oceniony został jako dobry

GUS: Stan upraw owocowych i warzywnych oceniony został jako dobry

Bank Gospodarki Żywnościowej

Kondycja plantacji owoców i sadów owocowych została przez GUS oceniona jako dobra. Wegetacja w bieżącym roku wystąpiła wcześniej, przyspieszając kwitnienie drzew owocowych. Drzewa i krzewy kwitły przeważnie obficie, jedynie w przypadku grusz było mniejsze niż przed rokiem. Na ogół wczesnowiosenna wegetacja roślin przebiegała bez zakłóceń. Czynnikiem niekorzystnym dla upraw ogrodniczych były przymrozki, które odnotowano w drugiej dekadzie kwietnia i na początku maja br. – podali eksperci Banku BGŻ.

GUS potwierdza, że w niektórych regionach kraju, w przypadku wielu upraw sadowniczych i plantacji truskawek mogły spowodować one znaczące straty. Jednak w przypadku truskawek dotyczyły one w zdecydowanym stopniu odmian deserowych i wczesnych. Niemniej, uszkodzenia te mogą być czynnikiem negatywnym z punktu widzenia wysokości ostatecznych zbiorów truskawek w skali kraju zwłaszcza, że jak ocenia GUS, powierzchnia upraw tych owoców w 2014 roku utrzymała się na poziomie z roku poprzedniego.

Eksperci terenowi GUS ocenili, że uszkodzenia wczesnych kwiatów lub zawiązków owocowych zaobserwowano szczególnie na brzoskwiniach, morelach, czereśniach i wiśniach, ale także między innymi w porzeczkach i borówce wysokiej. W przypadku jabłek największe straty przymrozkowe zaobserwowano w przypadku odmian takich jak Jonagold, Lobo, Gala i Gloster. Uszkodzenia, niemniej tylko lokalne, spowodowane były również przez gradobicia. Co więcej opady deszczu w drugiej dekadzie maja w wielu regionach kraju skutkowały wieloma podtopieniami i zalaniami upraw. Z tego powodu wzrosło zagrożenie porażenia parchem i innymi chorobami. Majowe deszcze utrudniały również ochronę sadów przed chorobami i szkodnikami, co w konsekwencji może odbić się na jakości wyprodukowanych owoców w 2014 roku.

Opisane powyżej uwarunkowania miały również negatywny wpływ na uprawy warzywne. Niemniej GUS ocenia, że wegetacja warzyw gruntowych jest dość zaawansowana, a rośliny rosną na ogół intensywnie. Siewy warzyw w bieżącym roku zaczęły się dość wcześnie – znacznie wcześniej niż w roku poprzednim. Co więcej, zaopatrzenie w środki do produkcji w przypadku tych upraw było wystarczające. Spowodowało to szybsze pojawienie się na rynku warzyw wczesnych. Ponadto dobra sytuacja cenowa, w przypadku niektórych warzyw, mogła skłonić producentów do zwiększania powierzchni zasiewów.

Łącznie te czynniki przyczyniły się do wzrostu podaży warzyw w drugim kwartale bieżącego roku. Warzywa młode na rynku krajowym były w konsekwencji znacznie tańsze niż przed rokiem. Na rynku hurtowym w Broniszach w drugiej połowie maja br. przeciętna cena młodej kapusty wynosiła 2,20 zł/szt., i była o 40 proc. niższa niż przed rokiem. Ceny krajowej cebuli młodej i ziemniaków młodych wynosiły odpowiednio 3,23 i 2,30 zł/kg i były o 28 i 40 proc. niższe niż przed rokiem.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 03.06.2014 roku