Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Banki Żywności chcą robić przetwory z jabłek objętych embargiem

Banki Żywności chcą robić przetwory z jabłek objętych embargiem

portalspozywczy.pl

Banki Żywności zaapelowały we wtorek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o umożliwienie przetwarzania owoców i warzyw zgłoszonych do przekazania na cele społeczne. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, zdrowe, tłoczone soki jabłkowe, musy, ryż z jabłkami, dżemy mogą być sposobem na uratowanie znacznie większej liczby jabłek oraz innych owoców i warzyw objętych embargiem.

W tak zwanej “drugiej turze” rekompensat unijnych za owoce i warzywa objęte embargiem Federacji Rosyjskiej, producenci rolni zgłosili chęć przekazania 18 tys. ton jabłek. Przyjęcie tak wielu jabłek w jednym momencie, w tak krótkim czasie, wykracza poza możliwości 31 Banków Żywności.

Zdaniem Banków Żywności, jedynym sposobem na uniknięcie marnotrawstwa owoców i zagospodarowaniem tej wielkiej ilości jabłek jest umożliwienie przetwarzania owoców na np. tłoczone soki, dżemy, musy, dania gotowe. Taki mechanizm musi być jednak zaakceptowany i uruchomiony przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dzięki przetworzeniu może się udać uratować znacznie więcej owoców i warzyw przed zmarnowaniem, przedłużyć trwałość owoców i warzyw, a także dostarczać owoce i warzywa do większej liczby osób potrzebujących, przez dłuższy czas i regularnie.

– Ze względu na bardzo liczne zapytania i prośby sadowników do Banków Żywności, o odbiór kolejnych ilości jabłek, Federacja Polskich Banków Żywności zwraca się z apelem do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Banki Żywności apelują o wydanie polskiego stanowiska w sprawie uruchomienia możliwości przetwarzania jabłek i innych warzyw oraz owoców, co bezpośrednio leży w kompetencji MRiRW. Bez decyzji Ministerstwa Rolnictwa, Banki Żywności z wielką przykrością będą zmuszone odmówić sadownikom współpracy. Dlatego prosimy sadowników o poparcie apelu Banków Żywności – mówi Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności.

Na ten moment Banki Żywności przyjmują od producentów rolnych na bieżąco: kapustę, marchew, pomidory, paprykę, brokuły, gruszki, kalafior, ogórki, śliwki, owoce miękkie, winogrona, korniszony. Do tej pory trzydzieści jeden Banków Żywności zrzeszonych w Federacji Polskich Banków Żywności, od 14 sierpnia br. odebrało łącznie ponad 14 tys. ton świeżych owoców i warzyw objętych embargiem Federacji Rosyjskiej. Z tego 8 tys. ton owoców i warzyw trafiło już do magazynów Banków Żywności. Połowę tej ilości stanowią jabłka. Pozostałe produkty to marchew, śliwki, kapusta, pomidory. 6 tys. ton jabłek jest zakontraktowanych do przechowania na okres listopad 2014 – czerwiec 2015.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 04.11.2014 roku