Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Analityk BGŻ: Pierwsza połowa roku może przynieść ożywienie popytu na przetwory owocowo-warzywne

Analityk BGŻ: Pierwsza połowa roku może przynieść ożywienie popytu na przetwory owocowo-warzywne

Magdalena Brzózka, www.portalspozywczy.pl

– Przez pierwsze sześć miesięcy tego roku można liczyć na ożywienie popytu na przetwory owocowe i warzywne, co związane będzie z poprawą koniunktury na rynku krajowym a także zagranicznym. Dotyczy to między innymi Niemiec, które są głównym partnerem w handlu przetworami z owoców i warzyw – mówi w rozmowie z serwisem www.portalspozywczy.pl Mariusz Dziwulski, analityk BGŻ.

Zdaniem eksperta perspektywy dla eksportu polskich przetworów warzywnych są dobre ze względu na zmniejszenie zbiorów warzyw świeżych i tym samym mniejszą produkcję przetworów w krajach Europy Zachodniej. Mniej warzyw zebranych zostało w Belgii, czy też Francji – znaczących producentów w skali europejskiej, co wspierać będzie popyt na polskie przetwory.

– Ponadto, utrzymać się może wzrostowa tendencja w konsumpcji przetworów (zwłaszcza mrożonek) na rynku krajowym. Mimo ograniczeń po stronie surowcowej (mniejsze zbiory warzyw w 2013 roku) zakładom przetwórczym z Polski udało się wytworzyć podobną ilość przetworów warzywnych w stosunku do roku poprzedniego (spadek o zaledwie 0,5% – dane GUS dla okresu I-XI) co przy wyższych cenach będzie wpływać na zwiększenie przychodów firm – mówi Mariusz Dziwulski, ekspert Banku BGŻ.

Ceny warzyw na początku stycznia 2014 roku utrzymywały się na poziomie do kliku (mrożony groszek) do kilkudziesięciu (mrożona cebula) proc. wyższym w stosunku do tych przed rokiem. Odwrotnie jest przypadku mrożonych owoców, z których tylko ceny malin ze względu na niską podaż utrzymują poziom wyższy niż w 2012 r. Niższe niż przed rokiem są też ceny koncentratu jabłkowego a ich relatywnie wysoka podaż jak też wzrastająca produkcja w innych krajach są czynnikami które wpływają negatywnie na poziom cen.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/klik/nlt/portalspozywczy_1840_324.html?http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/teksty/,95735.html z dnia 14.01.2014 roku