Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Większe zbiory owoców i warzyw

Większe zbiory owoców i warzyw

BGŻ

We wrześniowym szacunku zbiorów GUS utrzymał prognozy dotyczące wzrostu produkcji owoców w kraju. Według opublikowanych danych wynieść ma ona 3,95 mln t., czyli o 2,7% więcej niż w 2012 r, z czego wzrost produkcji owoców z drzew oszacowany został na 2,6% (3,4 mln t), a owoców jagodowych na 3,3% (576 tys. t) – informują analitycy BGŻ.

Nieznacznie w górę skorygowane zostały zbiory jabłek, które według najnowszych szacunków mają ukształtować się na poziomie 2,925 mln ton, czyli o 1,6% wyższym niż w roku poprzednim oraz o blisko 1% wyższym od lipcowych oczekiwań. Co prawda, w sierpniu br. notowano nienajlepsze warunki wilgotnościowe dla wzrostu krajowych owoców, jednak ich poprawa we wrześniu pozwala oczekiwać, że plony oraz zbiory owoców takich jak jabłka, gruszki czy też śliwki ukształtują się na bardzo dobrym poziomie.

Przy utrzymaniu prognoz dotyczących wzrostu produkcji truskawek, wiśni czy też porzeczek, obniżono natomiast szacunki odnoszące się do tegorocznych zbiorów malin. Ze względu na wspominany wcześniej, niekorzystny układ warunków pogodowych w sierpniu (susze), niższe prawdopodobnie będą zbiory odmian jesiennych, co przełoży się na 4,4% spadek zbiorów tych owoców w kraju ogółem (w stosunku do rekordowych 127 tys. t w 2012 roku).

Brak dostatecznej wilgoci w sierpniu niekorzystnie wpłynął również na uprawy warzyw gruntowych. Z tego powodu również oczekiwania co do ich zbiorów są bardziej pesymistyczne niż przed dwoma miesiącami. GUS szacuje, że łączne zbiory warzyw gruntowych w kraju wyniosą 4,28 mln ton i będą o 5,9% niższe niż przed rokiem. Największy spadek w relacji r/r odnotuje się w przypadku produkcji kalafiorów (-10,6% do 220 tys. ton), podczas gdy jeszcze w lipcu wskazywano na nieznaczny jej wzrost. Odmienne niż w lipcu również są nastroje względem oczekiwań zbiorów ogórków gruntowych czy też buraków ćwikłowych, które według najnowszego szacunku mają ulec zmniejszeniu odpowiednio o 3,6 i 4,4%. Mniej niż przed rokiem zostanie zebranej kapusty (-8,4%), marchwi (-7,1%) oraz cebuli (-4,9%).

Na zdecydowanie niższym poziomie niż rok wcześniej ukształtują się również zbiory ziemniaków (5,7 mln ton). Przyczyną tego będzie w głównej mierze ograniczenie powierzchni upraw w kraju, wynikające z zawirowań pogodowych w okresie nasadzeń. Zmniejszenie produkcji ziemniaków wpisze się zatem w obserwowany od wielu lat, spadkowy trend wysokości zbiorów w Polsce.

 

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 01.10.2013 roku