Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Umowa handlowa Ukraina-UE szansą czy zagrożeniem dla Polski?

Umowa handlowa Ukraina-UE szansą czy zagrożeniem dla Polski?

portalspozywczy.pl

Jak pokazują dane ukraińskiego urzędu statystycznego, w pierwszych czterech miesiącach b.r. import towarów z Polski na Ukrainę miał wartość 937,726 mln USD i był aż o 22,4 proc. niższy niż analogicznym okresie w 2013 r. Jednocześnie Ukraina znacznie zwiększyła swój eksport do naszego kraju (o 18,5 proc., do wartości 1008,387 mln USD) – podaje firma Akcenta.

Zdaniem przedstawicieli Akcenty, podpisanie przez Ukrainę umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską nie musi być postrzegane w Polsce jako zagrożenie, ale – szczególnie w niektórych segmentach branży rolnej – jako spora szansa. Natomiast negatywnie na naszym rynku może odbić się zwiększona podaż taniego ukraińskiego zboża na światowym a zwłaszcza na europejskim rynku.

Radosław Jarema, dyrektor generalny Akcenty, firmy zajmującej się obsługą transakcji walutowych dla importerów i eksporterów wskazuje, że kilku z jego polskich klientów już zauważyło nowe możliwości współpracy z Ukrainą. – Największe szanse mają producenci maszyn, sprzętu rolniczego i innych środków wspomagania produkcji rolnej oraz firmy, które zajmują się handlem tymi produktami. Ich rosnący już od jakiegoś czasu eksport może nabrać dodatkowej dynamiki. Od nawozów po traktory, naczepy i mniejsze sprzęty rolnicze, Ukraina będzie potrzebowała wszystkiego, aby wykorzystać swój potencjał – mówi Radosław Jarema.

To, że eksport maszyn rolniczych, ogrodniczych i leśnych z Polski na Wschód dynamicznie rośnie pokazują dane GUS. W I kw. 2014 r. polscy eksporterzy wywieźli do krajów Europy Środkowo-Wschodniej (Ukraina, Rosja, Białoruś, Albania, Mołdawia) ponad 6332 ton maszyn rolniczych, ogrodniczych i leśnych o wartości ponad 45 mln USD, co oznacza prawie 10 proc. wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w 2013 r. W przypadku nawozów mineralnych i chemicznych procentowy wzrost eksportu wyrażonego w dolarze na Wschód wyniósł aż ponad 80 proc. osiągając wartość ponad 5 mln USD i tonaż 6068 ton.

– Polscy producenci mogą z powodzeniem zapełnić niszę, oferując niedrogie maszyny i sprzęt oraz środki wspomagania produkcji rolnej, które w przeciwieństwie do drogich zachodnich produktów będą łatwiej osiągalne dla ukraińskich rolników – zachęca Radosław Jarema.

Otwarcie europejskiego rynku na produkty rolne z Ukrainy może jednak martwić polskich eksporterów zbóż, którzy w ostatnich latach sukcesywnie zwiększali wywóz ziarna za granicę. Wraz z rozwojem i modernizacją produkcji rolnej na Ukrainie zwiększy się podaż taniego ukraińskiego zboża na światowym a zwłaszcza na europejskim rynku.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 09.07.2014 roku