Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Tylko najlepsze projekty mogą liczyć na dofinansowanie z PROW

Tylko najlepsze projekty mogą liczyć na dofinansowanie z PROW

PAP

Na dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 mogą liczyć tylko najlepsze projekty. Chcemy, by unijne pieniądze przyniosły jak największą korzyść polskiemu rolnictwu – powiedziała PAP wiceminister rolnictwa Zofia Szalczyk.

Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt PROW 2014-2020. To dokument, który pokazuje, jakie formy działalności rolniczej oraz jakie dziedziny związane z rozwojem obszarów wiejskich resort będzie chciał wspierać w kolejnych latach – wyjaśniła Szalczyk. Dodała, że polskie rolnictwo jest bardzo zróżnicowane, dlatego potrzebne jest różnorodne wsparcie – trzeba pomagać dużym, towarowym gospodarstwom, ale także wspierać małe tak, by i one mogły się rozwijać i osiągać większe dochody z produkcji rolnej.

Szalczyk zaznaczyła, że resort przy konstruowaniu wstępnego projektu PROW korzystał z wiedzy instytutów naukowych. To one podpowiadają, jakie gospodarstwa powinny być dotowane. Z analiz wynika, że m.in. trzeba pomóc gospodarstwom specjalizującym się w produkcji zwierzęcej, np. chowie bydła czy trzody chlewnej – dodała.

Jednym z celów, jaki wytyczają unijne przepisy będzie zwiększenie innowacyjności rolnictwa. Nowe działanie, które nazywa się “współpraca”, zakłada wsparcie projektów związanych z wdrażaniem nowych technologii do rolnictwa. Dofinansowywane będą projekty realizowane wspólnie przez rolników czy przetwórców, doradców i naukowców. Celem tych projektów będzie wprowadzanie innowacji do praktyki rolniczej, np. nowych odmian, innowacyjnych technik uprawy i ochrony roślin, nowych metod chowu zwierząt.

Znacznie szerszej niż dotychczas będą prowadzone działania z zakresu transferu wiedzy – wyjaśniła Szalczyk. Poinformowała, że w nowej perspektywie finansowej, oprócz tradycyjnych form szkoleń duży nacisk położony będzie na wiedzę praktyczną. Mogą to być pokazy nowej techniki uprawy, zajęcia warsztatowe i inne formy pogłębiające praktyczne umiejętności właścicieli gospodarstw rolnych. Na przykład będą mogły powstawać obiekty pokazowe typu poletka doświadczalne czy gospodarstwa demonstracyjne – wyliczała wiceminister.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.