Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Przezimowanie roślin sadowniczych

Przezimowanie roślin sadowniczych

Bank Gospodarki Żywnościowej

Główny Urząd Statystyczny we “Wstępnej ocenie przezimowania upraw ozimych w 2013 r.”, podał, że przezimowanie roślin sadowniczych w bieżącym sezonie w kraju było dość dobre. Uszkodzenia mrozowe odnotowano tylko na niektórych plantacjach, szczególnie tych niżej położonych – informują analitycy BGŻ.

W gorszej kondycji lokalnie mogą być rośliny bardziej wrażliwe na mróz tj. brzoskwinie, nektaryny, morele czy też czereśnie. Negatywny wpływ na ich stan miały mrozy, które wystąpiły po okresie ocieplenia na przełomie lutego i marca. Jednak jak zaznaczono, rzeczywista kondycja drzew będzie możliwa do oszacowania dopiero w dalszym etapie wegetacji. Mimo stosunkowo dobrego przezimowania, ze względu na przedłużającą się zimę, opóźniona została wegetacja drzew i krzewów owocowych.

Problemem dla sadowników, na który GUS zwraca uwagę, jest natomiast osłabienie rodzin pszczelich po zimie, które może przełożyć się na trudności w zapylaniu kwiatów owocowych. Może to być z kolei czynnik negatywnie wpływający na poziom tegorocznych zbiorów.
Oceniono, że z wyjątkiem niewielkich uszkodzeń na młodych plantacjach, relatywnie dobrze przezimowały również truskawki. W przeciwieństwie do roku poprzedniego, w którym straty mrozowe były znaczące, okrywa śnieżna chroniła rośliny przed szkodliwym działaniem niskich temperatur. Niemniej, przedłużająca się zima i zalegający śnieg praktycznie na terenie całego kraju, mogły negatywnie wpłynąć na ich kondycję wiosną (większe prawdopodobieństwo wystąpienia chorób grzybowych) i podobnie jak w przypadku drzew i krzewów, opóźniły ich wegetację.

 

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 07.05.2013 roku