Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Prezes KUPS: Obserwujemy wyhamowanie spadków sprzedaży soków i stabilizację

Prezes KUPS: Obserwujemy wyhamowanie spadków sprzedaży soków i stabilizację

Paulina Mroziak

– Pełni optymizmu patrzymy w przyszłość. Rynek soków, nektarów i napojów owocowych odbudowuje się, spożycie rośnie, a negatywny trend spadku wielkości sprzedaży ulega odwróceniu – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Julian Pawlak, prezes Krajowej Unii Producentów Soków.

Jak Pan ocenia 2012 r. na rynku SNN w Polsce?

Spodziewamy się, że po trudnych latach 2009/11, w których kategoria SNN zmalała o ponad 18 proc., rok 2012 przyniósł wyhamowanie spadków sprzedaży i stabilizację. Pod koniec lutego spłyną do nas najnowsze dane Nielsena z drugiej połowy roku. Według naszych wstępnych szacunków ubiegły rok przyniósł minimalny 2-proc. spadek wielkości sprzedaży.

Co jest przyczyną odwrócenia negatywnego trendu?

Trzeba zaznaczyć, że przyczynami spadków wielkości sprzedaży w ubiegłych sezonach był spory wzrost cen produktów z kategorii SNN, który był spowodowany wzrostami cen surowców, co z kolei spowodowało zastępowanie soków innymi napojami. Inną przyczyną było ogólne nasycenie rynku, które charakteryzowało się średnim spożyciem soków i nektarów na jednego mieszkańca na poziomie 21 litrów rocznie, co jest średnią w krajach UE.

Obecnie konsumenci “przyzwyczaili” się już do wyższych cen soków i zaakceptowali je, ponieważ na tle ogólnego wzrostu cen żywności nie są one aż tak dramatycznie wysokie. Ponadto konsumenci zauważyli, że zamienniki soków, choć tańsze, nie zawierają tyle walorów odżywczych, co soki. Swoją rolę w pobudzeniu konsumpcji odegrały też akcje marketingowe największych producentów oraz kampanie informacyjne i promocyjne prowadzone lub wspierane przez KUPS i kierowane do dzieci w wieku szkolnym oraz ich matek (np. “5 porcji warzyw, owoców lub soku”).

Jakie są szacunki KUPS dotyczące 2013 roku?

W tym roku nie spodziewamy się żadnych spektakularnych wzrostów wielkości sprzedaży produktów z kategorii SNN. Najbliższe miesiące powinny przynieść odbudowanie tego, co rynek utracił w poprzednich latach i powolny powrót do sytuacji sprzed 2009 roku.

Tymczasem rynek SNN będzie musiał zmierzyć się ze spowolnienie gospodarczym, ale jesteśmy przekonani, że najgorsze mamy za sobą.

Czy producenci spodziewają się drastycznych podwyżek surowców lub paliw, które mogą wpłynąć na rentowność?

Mamy nadzieję, że 2013 rok nie przyniesie żadnych niespodziewanych wzrostów cen na rynku surowców. Ceny owoców czy warzyw nie powinny nam w tym roku robić dużych niespodzianek. W ostatnich latach rosły one i obecnie polskie zakłady skupują owoce i warzywa w większości po średnich cenach europejskich.

W przypadku cukru przystąpiliśmy do koalicji użytkowników cukru, która walczy o ustabilizowanie ceny surowca i sprzeciwia się utrzymania kwotowania. Mamy nadzieję, że te działania przyniosą założone rezultaty.

Mamy także nadzieję, że ceny paliw – po ustabilizowaniu – utrzymają się na obecnym poziomie.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 06.02.2013 roku