Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Powstaje coraz mniej grup producentów owoców i warzyw

Powstaje coraz mniej grup producentów owoców i warzyw

Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl

Nowe przepisy unijne dotyczące finansowania wstępnie uznanych grup producentów, które ogłoszono wiosną ub.r., zahamowały proces organizowania się plantatorów – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Z danych KZGPOiW, ARiMR i Ministerstwa Rolnictwa wynika, że jeszcze w ubiegłym roku nowych inicjatyw było 70-90. 12 z nich zostało zdążyło uzyskać wstępne uznanie i zostało zgłoszonych przez resort do Komisji Europejskiej, jako grupy ze wstępnie zatwierdzonym planem i pretendujące do otrzymania wsparcia. – W tym roku natomiast nowo powstałe grupy to raczej pojedyncze przypadki – mówi Witold Boguta.

Jak potwierdza prezes KZGPOiW, taka sytuacja jest bardzo niekorzystna dla Polski, ponieważ w chwili wejścia w życie rozporządzenia KE, byliśmy w połowie procesu organizowania rynku. – Obecne zorganizowanie producentów owoców i warzyw w Polsce sięga ok. 20 proc., podczas gdy średnia unijna wynosi 40 proc., a kraje wysoko zorganizowane (np. Holandia, Belgia) to poziom powyżej 90 proc. – przyznaje Witold Boguta.

Jego zdaniem, bardzo słabo zorganizowani są w Polsce producenci owoców miękkich, a na początku drogi organizowania się są plantatorzy warzyw (uprawianych w polu). – Obecnie dość dobre zorganizowanie obserwujemy w segmencie jabłek, borówki amerykańskiej, pieczarek i warzyw szklarniowych. Jest to o tyle dobre, gdyż właśnie infrastruktura do przechowywania i przygotowania do sprzedaży tych produktów jest najbardziej kosztowna – komentuje nasz rozmówca.

KZGPOiW zachęca grupy do współdziałania z innymi grupami lub pojedynczymi plantatorami. – Szybki efekt synergii można osiągnąć poprzez współpracę producentów owoców miękkich, którzy potrzebują korzystać z obiektów przechowalniczych w sezonie letnim, z producentami jabłek czy gruszek, którzy wykorzystują te powierzchnie w pozostałej części roku. Na takiej współpracy obie strony mogą sporo zaoszczędzić – przyznaje Witold Boguta.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: http://www.portalspozywczy.pl/klik/nlt/portalspozywczy_1646_324.html?http://www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/teksty/,86401.html z dnia 27.05.2013 roku