Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Polskie owoce podbiją rynki arabskie?

Polskie owoce podbiją rynki arabskie?

Embargo rosyjskie, którym są objęte m.in. polskie owoce i warzywa zmusza rodzimych producentów do szukania nowych rynków zbytu. Znaczny potencjał drzemie w krajach arabskich – przekonywali eksperci w trakcie konferencji poświęconej współpracy Polski ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi.

Grzegorz Grzegorczyk, zastępca Dyrektora Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, podkreślał w trakcie konferencji, że szczególnym zainteresowaniem konsumentów z Emiratów Arabskich cieszą się nasze jabłka. Rozpoczęta w ubiegłym roku kampania promująca polskie jabłka dwukolorowe umożliwia dalsze otwieranie rynku Emiratów. Perspektywy rozwoju współpracy są duże, jednak wiele zależy od zaangażowania ze strony polskich producentów. Zwróciła na to uwagę Barbara Groele, sekretarz generalny Krajowej Unii Producentów Soków.

Polska pozostaje trzecim na świecie producentem jabłek deserowych oraz drugim producentem zagęszczonego soku jabłkowego. Specyfika produkcji stanowi jednak pewnego rodzaju ograniczenia. Ze względu na położenie geograficzne znaczną część produkcji jabłek w Polsce stanowią te, o smaku kwaśno-słodkim. Takie preferencje smakowe zgłaszają konsumenci z krajów północnej, środkowej oraz wschodniej Europy. Zdaniem Groele w państwach arabskich znacznie popularniejsze są jednak jabłka o zdecydowanie słodkim smaku, których w Polsce nie ma zbyt wiele. Groele podkreśliła jednak, że powoli zmienia się struktura nasadzeń jabłoni w Polsce – kwasowość soku zagęszczonego z roku na rok spada, co w znacznym stopniu otwiera dla polskich producentów rynki arabskie.

Sekretarz generalna Krajowej Unii Producentów Soków szczególne perspektywy dostrzega właśnie dla producentów soków zagęszczonych. – Jeżeli popatrzymy na produkcję wolumenową owoców, warzyw i przetworów w Polsce, to najwyższy odsetek wolumenu stanowią zagęszczone soki. Jest to około 15 proc., czyli mniej więcej tyle, co oddzielnie owoce i warzywa. Jabłka w strukturze wartości stanowią około 13 proc, zagęszczone soki jabłkowe 14 proc, a 8 proc. soki z owoców kolorowych. To pokazuje olbrzymi potencjał Polski jeżeli chodzi o konkurowanie z innymi krajami produkującymi soki zagęszczone na rynki arabskie – zauważa Groele.

Jak dodała w Polsce produkuje się soki zagęszczone spełniające najwyższe standardy jakościowe. Pozwala to na skuteczną konkurencję z takimi krajami jak chociażby Turcja, która jest obecnie liderem jeżeli chodzi o sprzedaż soków na rynki krajów arabskich.

Źródło: www.netb.pl z dnia 05.03.2015 roku