Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > KUPS: Jesteśmy gotowi podjąć rozmowy celem wypracowania warunków współpracy z producentami owoców

KUPS: Jesteśmy gotowi podjąć rozmowy celem wypracowania warunków współpracy z producentami owoców

– Za jeden z priorytetów Stowarzyszenie KUPS przyjęło współpracę z producentami owoców i warzyw celem zbudowania stabilnego źródła surowców o wysokiej preferowanej przez konsumentów jakości. Baza surowcowa do przetwórstwa nie może być zbudowana bez ścisłej współpracy producentów i przetwórców – przyznaje zarząd Krajowej Unii Producentów Soków, nawiązując do wypowiedzi posła Mirosława Maliszewskiego o barierach współpracy producentów owoców z przetwórcami i sieciami handlowymi zamieszczonej w serwisie portalspożywczy.pl.

Jak podaje zarząd Stowarzyszenia, wzrost wymogów rynku światowego odnośnie jakości i bezpieczeństwa produktu oraz oczekiwania dostarczania wystandaryzowanych dużych partii handlowych przez odbiorców zagęszczonych soków z producentami owoców spowodował wprowadzanie zmian dotyczących współpracy przetwórców.

– Na dzień dzisiejszy w niektórych zakładach przetwórczych nawet 50 proc. czarnej porzeczki jest skupowane w ramach wieloletnich umów kontraktacyjnych. Niestety producenci truskawek, malin, wiśni są w małym stopniu zainteresowani wieloletnim związaniem się ze stałymi odbiorcami tj. przetwórcami na podstawie umów kontraktacyjnych i odbiorem hurtowych ilości przez zakłady przemysłowe. Zdecydowanie preferują produkcję owoców deserowych lub sprzedaż tych owoców często poprzez pośrednictwo. Jeszcze mniejsze zainteresowanie zawieraniem umów kontraktacyjnych jest wśród producentów jabłek przemysłowych. Przykładem może być przypadek jednego z czołowych producentów soków zagęszczonych i NFC, który od kilku miesięcy poszukuje dostawcy dużej partii jabłek przemysłowych popularnej w Polsce odmiany, dostarczanej partiami przez kilka miesięcy w roku, po bardzo preferencyjnych cenach – tłumaczy zarząd KUPS. 

– Warunkiem zawierania umów kontraktacyjnych jest obustronne zainteresowanie, które niestety często nie spotyka się z odpowiedzią ze strony sadowników. Niestety wszystkie powstałe grupy producenckie zajmują się przechowywaniem, przygotowywaniem i eksportem jabłek deserowych. Jabłka przemysłowe stanowią najwyższej 10 proc. ich produkcji i grupy producenckie nie są zainteresowane zwiększaniem tego asortymentu. Również indywidualni sadownicy są mało zainteresowani budowaniem długofalowej strategii rozwoju własnego gospodarstwa ogrodniczego z uwzględnieniem stałej współpracy z przetwórstwem – komentują przedstawiciele zarządu Stowarzyszenia.

Jak dodają, przedstawienie problemu przez posła Mirosława Maliszewskiego jest niesprawiedliwe dla przetwórców – producentów zagęszczonych soków owocowych. – Zarówno sami przetwórcy jak i ich klienci są bardzo zainteresowani stabilizacją rynku surowców m.in. poprzez zawieranie wieloletnich umów kontraktacyjnych, dlatego po raz kolejny jesteśmy gotowi podjąć rozmowy celem wypracowania warunków współpracy korzystnych i bezpiecznych dla obu stron – podsumował zarząd.

 

Źródło: portalspozywczy.pl z dnia 21.12.2012 roku