Prezes Sokpol Koncentraty: Zbyt wysokie ceny skupu zagrożą znaczeniu polskich truskawek

- Tegoroczne ceny skupu truskawek są zbyt wysokie, co w przyszłości może zagrozić znaczeniu tych polskich owoców. Nie pierwszy raz spotykamy się z taką sytuacją, a uważam, że jest kilka mechanizmów, które mogłyby w przyszłości zapobiec podobnym sytuacjom - mówi serwisowi portalspozywczy.pl, Piotr Trojanowicz, prezes Sokpol Koncentraty.

Jak tłumaczy, pierwszy z tych mechanizmów to bardziej uważne szacowanie plonów przez analityków. - W Polsce nie ma sprawdzonych, skutecznych metod prognozowania plonów owoców. Zazwyczaj rynek dowiaduje się o nich od różnego rodzaju ekspertów i analityków, których subiektywne opinie oparte są o własne obserwacje, rozmowy z sadownikami, indywidualne, często duże doświadczenie. A to właśnie one wywołały w tym roku panikę na rynku truskawek, ponieważ wieszczono o zniszczeniu 50 proc. plantacji przez silne mrozy - mówi Piotr Trojanowicz.


Dlatego - jego zdaniem - Polska musi wypracować spójny mechanizm szacowania plonów owoców, oparty o poprawną metodykę uwzględniającą wszystkie istotne czynniki wpływające na plony owoców.

- Po drugie rzetelna i prawdziwa informacja o przewidywanych plonach w Polsce i w innych krajach, nie powinna być wykorzystywana do źle pojętej gry rynkowej. Nie można dopuścić do tego, aby cena polskiej truskawki była absurdalnie niska - komentuje prezes spółki Sokpol - Koncentraty.


Jak podaje, należy brać przykład z największego producenta tych owoców w Europie - Hiszpanii, gdzie producenci owoców, grupy producenckie i spółdzielnie, zawierają umowy z odbiorcami i dbają o to, aby ceny były co roku opłacalne i stabilne.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 25.06.2012r.