Cena truskawek za wysoka dla producentów dżemów i mrożonek

W tym roku zakłady przetwórcze płacą za truskawki 4,5-5 zł za kg. Przez wysokie ceny surowca produkcja mrożonek i soku może być nawet nieopłacalna - uważa Bożena Nosecka z IERiGŻ.

Ekspertka Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej uważa, że ceny truskawek dla zakładów przetwórczych są zbyt wysokie wobec przypuszczalnych cen zbytu soku zagęszczonego czy truskawek mrożonych na rynku światowym. Jej zdaniem, uniemożliwi to korzystną sprzedaż przetworów na rynku europejskim i światowym.

Wtedy zakłady przetwórcze mogą znaleźć się w trudnej sytuacji, która będzie rzutowała na ich kondycję w przyszłym roku, a to z kolei może odbić się na producentach owoców - tłumaczyła Nosecka.

Ekspertka dodała, że podobna sytuacja zdarzyła się w przypadku skupu jabłek przemysłowych w latach 2007/2008, gdy zakłady płaciły po 1 zł za kg, po czym nie mogły w opłacalnej cenie sprzedać soku zagęszczonego i zostały z zapasami.

Nosecka poinformowała, że obecnie truskawki skupowane są nawet po ponad 5 zł za kg, podczas gdy w ubiegłym roku w połowie czerwca średnio płacono za nie 3,8 zł za kg. Takie ceny były w 2003 r., gdy był wyjątkowy nieurodzaj.

Zaznaczyła, że u innych producentów truskawek nie było spadku zbiorów, więc nie należy się spodziewać wysokich cen na rynku światowym. Np. większa jest podaż chińskich mrożonych truskawek, więcej ich zamrożono w Hiszpanii i w Maroku.

Zdaniem Noseckiej, nie ma powodu, by ceny dla przemysłu były tak wygórowane, gdyż szacowany spadek produkcji truskawek ich nie uzasadnia.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniższym linku.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 13.06.2012r.