ARiMR: unijne pieniądze dla grup producentów owoców i warzyw

Grupy producentów rolnych uprawiających owoce i warzywa mogą starać się o unijne pieniądze. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może dofinansować działalność nowo powstałej grupy do wysokości 75 proc. kosztów poniesionych na inwestycje.
 

ARiMR wypłaciła od 2004 r. grupom zrzeszającym producentów owoców i warzyw ponad 2,3 miliarda złotych. Pieniądze te pochodzą z unijnego programu Wspólna Organizacja Rynków Owoców i Warzyw - poinformował Departament Komunikacji Społecznej ARiMR.

Dotychczas powstało 236 grup wstępnie uznanych i 56 organizacji producentów owoców. Za środki z ARiMR grupy te kupiły nowoczesne maszyny do zbioru owoców i warzyw, linie do ich sortowania i pakowania, samochody dostawcze, zbudowano własne chłodnie i magazyny.

Aby skorzystać z pomocy UE, trzeba utworzyć grupę składającą się z co najmniej pięciu rolników. Grupa musi złożyć wniosek do marszałka województwa o nadanie jej statusu wstępnego uznania. Opracowuje ona tzw. plan dochodzenia do uznania. Na jego wykonanie i dojście do statusu uznanej organizacji producentów owoców i warzyw grupa ma 5 lat. W tym czasie może korzystać z dofinansowania ARiMR.

Wstępnie uznana grupa producentów owoców i warzyw może dostać z Agencji aż 75 proc. kwoty kosztów inwestycji, pozostałe 25 proc. wydatków na inwestycje grupa producentów pokrywa z własnych środków.

Pomoc na start i funkcjonowanie takiej grupy ma zachęcić rolników do wspólnych działań oraz planowania produkcji. Wspólne inwestycje pozwolą zaś na lepsze wykorzystanie maszyn, magazynów itp. Grupie ponadto łatwiej negocjować ceny środków produkcji, a także mają lepszą pozycję przetargową przy sprzedaży swoich produktów - tłumaczył PAP rzecznik ARiMR Marek Kassa.

Cały artykuł znajdziecie Państwo w poniżsyzm linku.

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 22.02.2012r.