Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Ceny warzyw są i będą wyższe niż rok temu

Ceny warzyw są i będą wyższe niż rok temu

Paulina Mroziak, portalspozywczy.pl

W I połowa br. warzywa ze zbiorów zeszłorocznych były droższe niż rok wcześniej. Jest to konsekwencja niższych zbiorów – zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE. Wyższe były ceny nowalijek i warzyw wczesnych, ale było ich też mniej, co jest pokłosiem złych warunków pogodowych (późna wiosna, obfite opady deszczu). Obecnie te ceny są 20-50 proc. wyższe niż latem 2012 roku i równie wysokie mogą być do końca sezonu, ponieważ sierpień przywitał plantatorów suszami – mówi serwisowi portalspozywczy.pl, dr Bożena Nosecka z IERiGŻ-PIB.

Jak podkreśla ekspertka, na rynku owoców I połowa roku to głównie truskawki, które były znacznie tańsze niż w rekordowym – pod względem cen – 2012 roku. W przypadku truskawek deserowych ceny nie różniły się znacznie rdr.

– I półrocze nie przyniosło też znacznych kłopotów przetwórcom. Podaż i ceny truskawki były bardzo korzystne. Dobrze też wygląda sytuacja firm przetwarzających warzywa, ponieważ – choć zbiory były niższe -jeszcze mniej zebrano w Europie. I tak w I połowie roku głównie Hiszpania dostarcza warzywa do przetwórstwa, a w tym roku nie było takiej sytuacji, dlatego polskie firmy mogły spokojnie wyprzedać swoje “mrożonkowe zapasy”. Obecny sezon na europejskim rynku mrożonek też nie będzie najlepszy, dlatego importerzy już wcześniej robili zakupy – komentuje dr Bożena Nosecka.

Podkreśla, że zbiory warzyw w tym sezonie będą niższe – wg GUS o 4 proc., czyli o ok. 150 tys. ton. – Ta sytuacja niekoniecznie może wpłynąć na rynek mrożonek, ponieważ co roku zwiększa się udział warzyw do przetwórstwa w ich podaży rynkowej. W Polsce jada się coraz mniej pochodzących z produkcji krajowej warzyw w postaci “surowej” – dodaje.

Skup podstawowych warzyw w produkcji mrożonek rozpocznie się jesienią. – Przetwórcy będą zainteresowani jak najwyższym skupem, ponieważ mają pewność zbytu w Europie. Ceny również mogą być wyższe – podsumowuje dr Bożena Nosecka.

 

 

Źródło: www.portalspozywczy.pl z dnia 08.08.2013 roku