Branża
Branża > Informacje dla branży > Newsy prasowe > Bieżący sezon może być trudniejszy dla producentów ZSJ ze względu na mniejszą podaż surowca

Bieżący sezon może być trudniejszy dla producentów ZSJ ze względu na mniejszą podaż surowca

Magdalena Kowalewska, ekspert rynków rolnych, Bank BGŻ BNP Paribas

W pierwszych 9 miesiącach sezonu 2016/17 przeciętnie za kilogram ZSJ eksportowanego z Polski płacono 1,00 EUR (dane IERiGŻ), czyli o 5% mniej w ujęciu rocznym. Jednocześnie przetwórcy mieli dostęp do relatywnie taniego surowca. Według danych MRiRW średnio w sezonie 2016/17 jabłka do przemysłu skupowano po 32 gr/kg, czyli o 8% taniej w porównaniu z poprzednim sezonem.

W bieżącym sezonie 2017/18 można oczekiwać, że sytuacja producentów ZSJ może być trudniejsza, ze względu na oczekiwane mniejsze zbiory jabłek. Według GUS wyniosą one 2,3-2,8 mln t, czyli o 22-36% mniej w relacji rocznej, a według TRSK ukształtują się na poziomie 2,85 mln t, czyli o 30% mniej r/r. Z kolei eksperci IEG Vu oceniają, że ze względu na korzystne warunki agrometeorologiczne w lipcu br. produkcja jabłek w Polsce może wynieść 3-3,1 mln t, czyli jedynie o 3-6% mniej niż średnio w ostatnich 5 sezonach.

Jednocześnie można oczekiwać większej produkcji ZSJ w Chinach, gdzie w sezonie 2016/17 powierzchnia sadów zwiększyła się o blisko 4%. Dodatkowo jeśli potwierdzą się szacunki produkcji chińskiego koncentratu (660 tys. t) w ostatnim sezonie, to kraj ten rozpocznie sezon 2017/18 z bardzo dużymi zapasami.

Obecnie światowy popyt na ZSJ charakteryzuje się stagnacją, maleje spożycie soków zagęszczonych na głównych rynkach zbytu – w Stanach Zjednoczonych i Europie, w związku z tym popyt nie będzie czynnikiem wspierającym  ceny ZSJ w kolejnych sezonach.

Źródło: AGROtydzień z dnia 07.08.2017 roku